Solaris Gate czyli internet nowej generacji???…


Ostatnimi czasy w polskim internecie nie małą furorę robi znany twórca wizerunku, z wykształcenia fizyk, Piotr Tymochowicz szumnie wieszcząc nową erę internetu przez sygnowany swoim nazwiskiem nowy projekt o nazwie Solaris Gate  . To że Pan Piotr potrafi nauczyć człowieka w miare kulturalnych zachowań, a także dobrze dobrać krawat i inne zewnętrzne atrybuty wszyscy mogliśmy się przekonać patrząc na Andrzeja Leppera, którego medialnie stworzył właśnie Piotr Tymochowicz. Z resztą nie tylko jemu doradzał w jaki sposób rozmawiać, jak negocjacje prowadzić czy najzwczajniej w świecie ubierać się. Jednak tym razem Pan Tymochowicz Piotr postanowił zająć się robieniem w internecie dużego biznesu, czego nie ukrywa z resztą gdyż jego celem (prawdopodobnie osobistym) jest obecność jego firmy na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych, good luck!

Na podstawie informacji ogólnodostępnych, chciałbym zebrać ‚do kupy’ to wszystko i zastanowić się, czym ten rewolucyjny system ma być. Niestety duża część owiana jest tajemnicą, ale z tego co udało mi się wyczytać na ten temat w internecie (u źródłana antyweb, a także w innych miejscach) to wydaje mi się całkiem ciekawą inicjatywą. Chciałbym oddzielić całą medialną, pr’owską papkę od sedna sprawy i zastanowić się jak taki system może wyglądać.

Po pierwsze na pewno będzie to serwis społecznościowy, w którym użytkownicy dostaną gwarancję, że po życia ich kres, wszystkiech ich zbiory (zdjęcia, wpisy na blogach, kontakty, filmy i inne media) będą przechowywane. Ba, wydaje się że nawet dłużej Solaris Gate chciałby przechowywać to co użytkownik stworzy, robiąc coś na kształt nieśmiertelności. Idąc dalej tropem nieśmiertelności, jeśli ten projekt przetrwa i zdobędzie użytkowników, to przy obecnym rozwoju sztucznej inteligencji, może będzie taka możliwość że nawet po naszej śmierci nasz profil na SG będzie ‚żył’, gdyż przez cały czas naszego w systemie uczestnictwa będzie się ‚uczył’ naszych zachowań, działań, poczynań…. Dość Lemowska wizja, przynacie :) Aczkolwiek inaczej tego opisać nie umiem, a wszystko to co napisałem wysnułęm na podstawie info ogólnodostępnych w internecie.

Kolejnym elementem nieśmiertelności, jest fakt że SG chce gromadzić ludzkie DNA. Prawdopodobnie za odpowiednią opłatą będziemy mogli przesłać pukiel naszych włosów, tak aby dla potomnych było przechowywane. Nie wiem w sumie po co komu w przyszłości moje DNA, ale świetny chwyt marketingowy. Wmówić ludziom żeby zostawili swoje DNA i ‚poczekali’ na moment w dziejach ludzkości, kiedy to klonowanie ludzi stanie się legalne i powszechnie dostępne, dając w ten sposób możliwość drugiego życia… Kolejna Lemowska wizja :) Może i to co piszę jest nadinterpretacją i moim subiektywnym spojrzeniem tego co czytałem na temat tego projektu, ale inaczej celu tego co Pan Tymochowicz pisze/mówi nie jestem w stanie zrozumieć.

Kolejnym i ostatnim co mnie zaintrygowało jest fakt, że SG chce gromadzić wszystkie ludzkie doświadczenia, tak aby w przyszłości inni mogli z tego korzystać. Ma sens, nieprawdaż? Taka wikipedia z doświadczeniami ludzi. Czyli jak np będę rzucał palenia (które już z resztą rzuciłem) i opisze swoje doświadczenia z tym związane, to ktoś kiedyś może o tym na SG przeczyta i będzie mu łatwiej… Ale czy nie o tym, od kiedy ludzkość pismo wynalazła nie jest napisane we wszystkich książkach świata??? Czy nie o doświadczeniach pisarze piszą, tak abyśmy mogli się uczyć na cudzych błędach i z cudzych doświadczeń, które sa do naszych podobne, wyciągać wnioski? Zgadzam się z tym, że skatalogowanie tego wszystkiego, zindeksowanie i przerobienie do przystępnej formy jest świetnym pomysłem, ale nie wydaje mi się żeby firma Infinity i cały Solaris Gate dysponowali takimi narzędziami/serwerami i technologiami, aby to było możliwe.

Podsumowując to co powyżej, z moich obserwacji wynika, że Solaris Gate będzie łączył społecznościową platformę do przechowywania wytworzonych przez użytkowników mediów (zdjęć, filmów, blogów, blipów i innych) wraz ze zbieraniem przeżyć, których użytkownicy doświadczają aby potomni mogli z nich korzystać, oferując przy tym nieśmiertelność w formie web 5.0 … A dla najwierniejszych wyznawców nowo powstającej religii (jaką zapewne chciałby P. Tymochowicz, aby Solaris Gate był) damy nieśmiertelność w formie zamrożoneo DNA… No cóż, powodzenia życzę, ale świat na takie rozwiązania chyba mentalnie jeszcze nie jest gotowy, o technicznej stronie nie wspominając.

ps. oczywiście, zgłosiłem swoją chęć uczestniczenia w testach tej nowej generacji, dzisiaj wieczorem dowiem się czy to ja jestem „The chosen one” ;)

Reklamy

One response to “Solaris Gate czyli internet nowej generacji???…

  1. Sam jestem ciekawy co z tego wyjdzie. Chciałbym się miło zaskoczyć i zobaczyć dobry internetowy projekt na skalę świata.

    Czekam z niecierpliwością.

    Kiedyś myślałem nawet o tym jak mógłby wyjść projekt internetowy gdyby zainteresować nim Piotra Tymochowicza.. możliwe, że właśnie taki byłby start ;-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s