Portale q&a dobrym pomysłem na biznes?


Stojąc w korku ostatnimi czasy, kompletnie nie mając nic do zrobienia, gdyż auta w żółwim tempie przemieszczały się, brudząc karoserie śniegiem z solą, zastanawiałem się na czym najlepszy biznes można zrobić w internecie, przy minimalnym wkładzie ze strony twórcy. Tworzenie dobrej zawartości, contentu każdego portalu czy serwisu, to znaczna ilość pracy dla kilku przynajmniej osób. Zadałem sobie pytanie, czego ludzie w internecie szukają. No i czego szukają? Szukają znajomych, darmowego seksu, super okazji cenowych… ale coraz częściej ludzie w internecie szukają odpowiedzi. Portale typu question and answer (pytanie i odpowiedź) są idealnym miejscem, gdzie szary Kowalski, który potrzebuje pomocy w danej kwestii może pytanie zostawić, a ktoś kto odpowiedź zna daje naszemu Kowslkiemu odpowiedź. Kowalskiemu nie chce się siedzieć w googlach i szukać odpowiedzi wpisując konkretną frazę, grzebijąc, dłubiąc i klikając po linkach. Kowalski chce zadać pytanie i otrzymać odpowiedź, dlatego też portal tematyczny typu pytanie i odpowiedź (q&a) są idealnym do tego rozwiązaniem, a co więcej można je przy niewielkim nakładzie pracy stworzyć.

W naszym polskim interneciku, powstają już takie portale i mają się świętnie, rozwijają się, pozyskują inwestorów. Najlepszym przykładem jest zadane.pl, w którym to serwisie uczniowie i studenci mogą zadać pytanie i oczekwiać na nie odpowiedzi. Według Megapanel PBI/Gemius miesięcznie serwis ma ponad 850k realnych użytkowników. Wydaje mi się, że jest to pierwszorzędny wynik. Dzięki temu, że serwis jest łatwy w obsłudze i daje użytkownikom łatwość w dostepie do informacji które ich interesują, staje się niekwestionowanym liderem kategorii edukacja. Oczywiście zostało to zauważone przez wytrawnych internetowych inwestorów i już teraz zadane.pl znalazło inwestora w postaci transmisjeonline.pl (właściciela GoldenLine). To nie dziwi, gdyż potencjał takiego serwisu jest ogromny.

Ale nie tylko zadaniami człowiek żyje. Serwis dla programistów typu q&a o wdzięcznej nazwie 9fingers.pl zyskuje coraz większą popularność wśród wszelkiego rodzaju programistów i informatyków. Genialny, prosty pomysł, który daje właścicielom serwisu potencjał w ilości użytkowników, ale także buduje baze wiedzy takiego serwisu, która z czasem może stać się gigantycznym źródłem informacji dostępnym dla ogółu.

A czym są spryciarze.pl, jak nie serwisem dającym odpowiedzi na różne, nie rzadko dziwne pytania? Sukces tego serwisu jest niepodważalny. Na rynku radzą sobie świetnie, mają plany wejścia do innych krajów, rozwijają się, mają prace, koncepcje, produkują PKB ; ).

I tak stojąc w tym korku wymyśliłem sobie, a może by zrobić serwis typu q&a o tytule: Od laika do geek’a? Nikt nie jest specjalistą w każdej dziedzinie, ale wiele osób chciałoby stać się specjalistami w jakiejś tam dziedzinie, w szydełkowaniu, w łowieniu pod lodem czy prowadzeniu samochodu rajdowego. Laik zadałby pytanie na stronie, a geek odpowiedziałby stając się jednocześnie mentorem. Oczywiście mentorzy czyli specjaliści w danej dziedzinie zdobywaliby punkty, byliby też oceniani przez laików. A najelpsi specjaliści otrzymywaliby co kwartał nagrody ode mnie, jako właściciela serwisu. Ma sens? Według mnie ma. Dlaczego tego nie zrobie? Nie wiem, bo mi sie nie chce, mam za dużo innych zajęć… Czy trudno byłoby takie coś postawić online? Wydaje mi się, że nie. Na darmowym skrypcie możnaby próbować (jakaś joomla, czy drupal, z dodatkami). Potencjał? Jeśli pomysł by chwycił, to potencjał według mnie jest ogromny, gdyż kategorii życia w których Kowalski chciałby być specjalistą jest pewnie pierdyliard, bo i gotowania można się uczyć w ten sposób. A jakby się bardzo na takim projekcie skupić to i z UE (POIG 8.1) możnaby jakieś dofinansowanie w marcu można złapać, podciągając to pod e-learning…  

Wydaje mi się, że wielu polskich internautów znalazło już swoich starych znajomych z klasy. Ci co chcieli znaleźć darmowy seks też znaleźli, dlatego też (moim zdaniem) następnym krokiem będzie poszukiwanie informacji, które są potrzebne na codzień, w zwykłym życiu. Dotychczas dawały to różne fora internetowe, ale żeby odszukać konkretną odpowiedź na zadane pytanie na tematycznym forum, nieraz trzeba przeczytać kilkanaście bzdurnych postów, żeby dokopać się do konkretu. Serwisy q&a dają konkretną odpowiedź, a tego Kowalski szuka.

Reklamy

One response to “Portale q&a dobrym pomysłem na biznes?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s